... jeśli na narty to na Kasprowy Wierch, na Goryczkową i Gąsienicową ...

Moje najlepsze miejsce do jazdy na nartach: Kasprowy Wierch.

Od kilku lat, każdego roku, od połowy stycznia do początków kwietnia ze szczególną uwagą śledzę prognozy pogody. Wypatruję nadziei na kilka słonecznych dni na południu Polski, by zabrać narty i pojechać do Zakopanego, jak najbliżej Kasprowego Wierchu. W tym roku jeszcze mi się nie udało: śniegu jest bardzo dużo ale słońca brak. Jest jeszcze połowa lutego i cały marzec, powinno się udać.

W 2012-tym roku udało mi się dwa razy. Ten pierwszy na początku lutego był wyjątkowy: bezchmurne niebo, słońce i -22°C! Widoczność była rewelacyjna, spokojny wiatr, tylko ten mróz. Zdjęcie rękawiczek by wyjąć aparat fotograficzny i zrobić zdjęcie było bardzo dużym wyzwaniem. Zjeżdżałem nartostradą do samych Kuźnic. Powrotną drogę wagonikiem na szczyt Kasprowego Wierchu wykorzystywałem na ogrzanie się. 15 minut jazdy krzesełkiem na takim mrozie, było ponad moje siły.

Najbardziej lubię jak uda mi się zacząć dzień od wjazdu jednym z pierwaszych wagoników. Na górze jest pusto. Nie zawsze od rana jeżdżą kszesełka, więc można zjeść śniadanie w restauracji i przeczekać. Ale nie za długo. Nie ma nic lepszego od szusowania po świeżo wyratrakowanej trasie. Nie ma lodu, nie ma muld, jest równo, prosto i pusto. I te widoki. Niesamowity relaks!

Z Kasprowego Wierchu do Kuźnic dla narciarzy przygotowywane są dwie trasy (oczywiście jak są odpowiednie warunki śniegowe):

 • trasa narciarska w Kotle Gąsienicowym i dalej szlak narciarski z Hali Gąsienicowej,
 • trasa narciarska w Kotle Goryczkowym i dalej nartostrada z Hali Goryczkowej,
 • jak na dole są kiepskie warunki śniegowe to trzeba zjechać wagonikiem. Wracając od strony Goryczkowej by dostać się do kolejki linowej musimy wejść na szczyt Kasprowego. Trzeba na koniec dnia zostawić sobie trochę sił na pokonanie szczytu.

  Nie mogę się doczekać, kolejnych zjazdów.

  16 lutego 2013 r.

  punkt widokowy Kasprowy Wierch kolejka na Kasprowy widok z kolejki w Kotle Goryczkowym widać jeszcze ślad ratrakowania droga na szczyt mgła w Kotle Goryczkowym krzyż na Giewoncie widok na Gubałówkę widziana w oddali Szymoszkowa z wyciągiem ślady po zjazdach poza trasą szczyt, stacja meteo, górna stacja koleji krzesełkowej

  Wykonanie strony