... na nartach z Kasprowego do Kuźnic szlakiem narciarskim przez Gąsienicową ...

Na początek ostry zjazd w dół, a później intensywny spacer.

Często Kasprowy Wierch nazywany jest "Świętą Górą narciarzy". Na takie miano zasługuje z wielu powodów. Między innymi dlatego, że trzeba mieć "anielską cierpliwość", żeby odstać swoje w Kuźnicach, w kolejce do wagoników, wśród innych "pielgrzymujących".

Jak już wjedziemy na górę zobaczymy, że jest to miejsce magiczne, niebezpieczne, z pięknymi widokami. Ta dolina po lewej stronie z wyciągiem krzesełkowym, szeroką ale stromą trasą zjazdową, to Dolina Gąsienicowa. Spadek jest naprawdę duży i obojętnie od umiejętności narciarskich, warunków pogodowych, przy zjeździe należy zachować szczególną ostrożność. Na dole trasa się znacznie zwęża i kręci, zanim doprowadzi do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego. Tam można tylko kupić bilet by pojechać w górę.

Można również, ale tylko przy dobrych warunkach śniegowych, udać się na wycieczkę do Kuźnic. Prowadzi tam szlak narciarski, nie nartostrada. Trasa jest wąska, głównie w dół, ale zdarzają się podejścia. Szczególnie jedno jest większe, takie gdzie lepiej zdjąć narty by bezpiecznie pokonać wzniesienie. Nagrodą za lekkie trudy są piękne widoki. Można w dole po prawej stronie dostrzec schronisko Murowaniec. Trzeba przejść przez utulone śniegiem Królowe Rówienki. Na dobrze oznaczonej trasie są do pokonania rozległa równina i zalesione pólki skalne. Bardzo serdecznie polecam tę trasę. Jednak wcześniej należy sprawdzić warunki pogodowe i śniegowe. Pytać o "Szlak narciarski z Hali Gąsienicowej". Co ranek przejeżdza całą trasę ratrak PKL-i. W słoneczny dzień taka wycieczka to duża frajda.

Po dojechaniu do Kuźnic można odpocząć, coś zjeść, napić się i wjechać jeszcze raz na górę, by na koniec dnia przyjechać tu łatwiejszą, szerszą i bez podchodzenia nartostradą z Hali Goryczkowej.

widok na Halę Gąsienicową początek trasy zjazdowej widok na cały stok Doliny Gąsienicowej dolna stacja krzesełek gąsienicowych początek szlaku narciarskiego do Kuźnic szlak narciarski z Hali Gąsienicowej Królowe Rówenki zimą narty na plecy i w górę polana widokowa szlak narciarski do Kuźnic końcowa część szlaku narciarskiego z Hali Gąsienicowej do Kuźnic

Wykonanie strony